Ankara Üniversitesi ile Microsoft Türkiye arasında, Ankara Üniversitesi öğrencilerine ve öğretim elemanlarına önemli olanaklar sağlayan protokol kapsamında Office 365 Eğitim (Office dokümanlarının -Word, Excel, PowerPoint vb.-) web üzerinden online düzenleme, anlık mesajlaşma ve görüntülü-sesli konferans yapma, dosya paylaşma gibi olanaklar sağlayan bir bulut platformunun kurulumları ve yeni kullanıcı tanımları tamamlanmıştır.

Office 365 Eğitim servisleriyle ilgili ayrıntılara, https://products.office.com/tr-tr/academic/office-365-education-plan adresinden ulaşabilirsiniz.

Kurumsal e-posta adresine sahip kullanıcılarımız aşağıdaki adımları izleyerek Office 365 hesaplarını oluşturabilirler;

Yukarıdaki adımlarla kayıt olmayı denerken zaten bir Office 365 hesabınız olduğuna dair bir uyarı alıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek giriş yapmayı deneyiniz;

Personel ve Lisansüstü öğrencilerinin;
https://login.microsoftonline.com adresine bağlanıp, kullanıcı adı olarak Ankara Üniversitesi’nden alınmış e-posta adreslerini, parola olarak, T.C. Kimlik Numaralarının son 8 hanesini girmeleri, giriş işleminden sonra parolalarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Önlisans ve Lisans öğrencilerinin;
https://login.microsoftonline.com adresine bağlanıp, kullanıcı adı olarak ÖğrenciNumarası@ogrenci.ankara.edu.tr, Parola olarak T.C. Kimlik Numaralarının ilk beş hanesine Au*! eklenmiştir. Örnek olarak 24678234565 T.C. Kimlik numaralı bir öğrencisinin şifresi  24678Au*!  kullanıcı adresi ise e-posta adresidir. Giriş işleminden sonra parolalarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Eğer parolanızı hatırlamıyorsanız;

Oturum açma sayfasındaki “Hesabınıza erişemiyor musunuz?” bağlantısına tıklayarak gelen pencerede “İş veya okul hesabı” düğmesini seçiniz.

 

Böylece, Office 365 Eğitim (Word Online, Excel Online, PowerPoint Online, OneNote Online) OneDrive, Lync, SharePoint ürünlerini ücretsiz kullanabileceklerdir.

Kullanıcıların e-posta hesapları mevcut haliyle sürdürüleceği için, Exchange servisleri (Outlook, Takvim, Kişiler, Görevler) kullanılamayacaktır.

Kullanıcı adı ve parola sorunları için bid@ankara.edu.tr e-posta adresine mail atabilir, 2159001- 3022 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Servis detayları ve destek için https://office.microsoft.com/tr-tr/support/ adresini kullanabilirsiniz.