• Kurumsal e-posta adresimi nasıl alabilirim?

  Personel yada öğrenci kimliğiniz ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Sistem grubuna gelerek kurumsal e-posta adresine sahip olabilirsiniz. Mezun öğrencilere ve Üniversitemizde aktif olmayan personele e-posta adresi verilmemektedir.
 • E-posta adresimi nasıl kullanabilirim?

  https://webmail.ankara.edu.tr adresinden yada Outlook, Thunderbird, Eudora, vs. e-posta istemcisi programları ile e-posta servisinden faydalanabilirsiniz.
 • POP3, IMAP Nedir?

  IMAP(webmail servisi) ve POP3 e-postalarınıza erişmek için kullanılan metotlardır.İletişim yöntemi olarak, e-posta sisteminin yaygınlaşması, kullanıcıları en kullanışlı e-posta yöntemini tercih etmeye zorlamaktadır.Bunun için en çok tercih edilen yöntem pop3 yöntemidir. Hesabınızdaki e-posta sayısı arttıkça Webmail ile baglanındıgınızda postaların görüntülenme işlemi yavaşlayacaktır. Sunucu her bir adet posta için depolama biriminden bilgi alacak bu bilgiyi kullandıgınız tarayıcıya aktaracak ve diger e-posta için bu işlemi yapacaktır. Binlerce mail için bu işlem yapıldıgında, arka planda olusan disk okuma işlemi yavaş olacaktır. Günümüz teknolojisinde disk okuma hizları malesef henüz yeterli seviyelere gelememştir. Bir sunucudaki en düşük veri yolu hızı disk okuma ve yazma işlemlerinde olmaktadır.Bunun için POP3 kullanımı böyle bir sorunun önüne geçmenizi saglayacaktır.Webmail de yaşanan koto problemini de çözmenin en iyi yöntemi POP3 yöntemidir.POP3 ün bazı avantajları asagıda sıralanmıştır.

  * POP3 istemcilerde ayar yapılması durumunda, sizin belirttiginiz süre boyunca veya bilgisayardan silene kadar e-postalarınız saklanır ve her yerden ulaşabilirsiniz.

  * POP3 protokolü ile kullanılması durumunda gelen postalarınız merkez sunucudan alınıp PC'nize yüklenir ve siz postalarınızı orada biriktirirsiniz. Böylece merkez sunucuda kota dolması sorunu yaşamazsınız.

  * Postalarınız (gelen ve giden) kendi bilgisayarınızda depolandıgı için Internet baglantınızın kesik olması halinde bile eski postalarınıza ulaşabilir, onları kategorize edebilirsiniz.

  * Gelen postalarınızı "kimden", "konu", "içerdigi kelime" vb. kriterlere göre otomatik olarak kategorize edip farkli dizinlerde saklayabilir, istemediginiz kişilerden gelen ya da konulara sahip postaların otomatik olarak silinmesini saglayabilirsiniz.

  * Merkezi sistemimizde oluşabilecek bir arıza sırasında eski postalarınız zarar görmez, zira onlar kendi PC'nizde depolanmaktadır.

  *İstemci programlar WEB tabanli olmadikları için sundukları arayüzler daha yetenekli ve konforludur.

  Ancak POP3 ayarlarını yaparken, belirli hususlara dikkat edilmesi gerekir.Yedegini almadıgınız, heryerden ulaşmanız gereken önemli mailleriniz varsa, kullandıgınız POP3 programlarında (outlook,tunderbird, windows live mail, outlook express, netscape gibi) "E-postaları sunucuda bırak" ibaresini işaretleyiniz.Konuyla ilgili bilgi almak için BURAYA tıklayınız.
 • E-posta sifremi nasıl değiştirebilirim ?

  Akademik / İdari personel https://postaci.ankara.edu.tr/vmail adresinden, öğrenciler de https://ogrenci.ankara.edu.tr/vmail adresinden şifre değiştirilebilir. Arayüze girdiğinizde sizden E-posta Adresiniz ve Mevcut Şifreniz istenecektir. Sonraki sayfada, yeni şifrenizi bir yanlışlık olması ihtimaline karşı iki kez girdikten sonra şifreniz değişmiş olacaktır. Yeni şifrenizi belirlerken iki kutucuk arasındaki şifre zorluk derecesinin, güvenlik için en az 35 olmasına ve şifrenizi sık sık değiştirmeye dikkat ediniz.
 • E-posta şifremi unuttum, yeni şifre nasıl alabilirim?

  Akademik/İdari personel https://postaci.ankara.edu.tr/vmail/sifre_yenille1.php adresinden öğrenciler de https://ogrenci.ankara.edu.tr/vmail/sifre_yenille1.php adresinden yeni şifre alabilmektedirler. Bu hizmetten yararlanabilmek için Akademik/İdari personel iseniz https://postaci.ankara.edu.tr/vmail adresinden, öğrenci iseniz https://ogrenci.ankara.edu.tr/vmail adresindeki ayarlar menüsünden Vatandaşlık Numaranız ve hatırlatma sorusu ile cevabını girmiş olmanız gerekmektedir.
 • E-posta Bilgi Girişi Ve Değişikliği Nasıl Yapılır?

  Şifrenizi unuttuğunuz/kaybettiğiniz zaman, tekrar alabilmeniz için gerekli bilgileri gireceğiniz Bilgi Girişi ve Değişikliği sayfası açılır ( Personel | Öğrenci ). Bilgileri girebilmeniz için güvenlik nedeniyle tekrar E-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Sonraki sayfada Vatandaşlık Numarası (11 Haneli), Hatırlatma Sorusu ve Cevap bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgiler Şifre Hatırlatma ( Personel | Öğrenci ) sayfasında size sorulacak bilgilerdir.
 • Tatil Mesajı Nedir, Ne İşe Yarar?

  Postacı arayüzüne ( Personel | Öğrenci ) girip sol menüden "Tatil Mesajı" tıklanarak e-postalarınıza bakamayacağınız veya tatilde olduğunuz zamanlarda, size e-posta gönderen kişilere otomatik olarak "Tatildeyim, Yurt Dışındayım" v.s. şeklinde e-postalar gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu Devrede/Devre Dışı seçenekleriyle belirleyip, karşıya gitmesini istediğiniz otomatik e-postanın başlık ve gövde metnini de kendiniz değiştirebilirsiniz. Üye olduğunuz listelere tatil mesajı dönmeyecektir.
 • Üniversite e-posta adresime gelen e-postaları başka bir e-posta adresine yönlendirebilir miyim?

  E-posta yönlendirme işlemi için şu sayfadaki yönergeyi takip edebilirsiniz: bid.ankara.edu.tr/e-posta-yonlendirme
 • Webmail'de E-Posta Filtreleme

  Webmail'de E-Posta Filtreleme işlemini görsellerle öğrenmek için tıklayınız.
 • Microsoft Outlook E-posta Hesabı Ayarları ( POP3 için )

  Microsoft Outlook E-posta Hesabı Ayarlarına (POP3) ulaşmak için tıklayınız.
 • Microsoft Outlook E-posta Hesabı Ayarları ( IMAP için )

  Microsoft Outlook E-posta Hesabı Ayarlarına (IMAP) ulaşmak için tıklayınız.
 • Outlook Express E-posta Hesabı Ayarları(POP3 için)

  Outlook Express E-posta Hesabı Ayarlarına (POP3) ulaşmak için tıklayınız.
 • Outlook Express E-posta Hesabı Ayarları(IMAP için)

  Outlook Express E-posta Hesabı Ayarlarına (IMAP) ulaşmak için tıklayınız.
 • Mozilla Thunderbird E-posta Hesabı Ayarları (POP3 için)

  Mozilla Thunderbird E-posta Hesabı Ayarlarına (POP3) ulaşmak için tıklayınız.
 • Mozilla Thunderbird E-posta Hesabı Ayarları (IMAP için)

  Mozilla Thunderbird E-posta Hesabı Ayarlarına (IMAP) ulaşmak için tıklayınız.
 • Mailman Listeci Yardım

  Ankara Üniversitesi E-Posta Listeleri (Mailman) Servisi: http://list.ankara.edu.tr/

  12 Mayıs 2007 tarihinde Ankara Üniversitesi Elektronik Liste için kullanılan yazılımda bir değişiklik yapılarak, Ecartis yazılımından Mailman yazılıma geçilmiştir. Bu sebepden dolayı 12 Mayıs 2007 tarihinden önceki liste arşivine http://list.ankara.edu.tr/arsiv web adresinden 12 Mayıs 2007 tarhinden sonraki liste arşivlerine de http://list.ankara.edu.tr web adresinden ulaşabilirsiniz.

  Liste Kullanım Arayüzü: http://list.ankara.edu.tr/mailman/listinfo

  Liste Yönetim Arayüzü: http://list.ankara.edu.tr/cgi-bin/mailman/admin

  Mailman Hakkında Bilgi Almak için: http://www.gnu.org/software/mailman/index.html

  Mailman Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) Sayfası: http://www.python.org/cgi-bin/faqw-mm.py

  Soru ve Sorunlar için İletişim Adresi: hot-line@ankara.edu.tr
 • Ankara Üniversitesinin E-posta listelerinden herhangi birine nasil üye olabilirim?

  Görselli anlatım için tıklayınız.
 • Liste sunucusu kullanım ilkeleri

  1. Ankara Üniversitesi' nin Liste Sunucusu, teknik olanaklar doğrultusunda en iyi hizmeti verme amacıyla işletilmektedir. Listelerin tamamı, Ankara Üniversitesi kaynakları ile hizmet vermekte olup, akademik ve idari hizmet amacıyla kurulmuştur.

  2. Liste sunucusu Üzerinde, üniversitemiz genelinde üyeliğe açık listelerin yanı sıra fakültelere, bölümlere, topluluklara, gruplara ve benzeri oluşumlara ait özel amaçlı listeler de bulunmaktadır. Her listenin sorumlu liste yöneticisi vardır. Listelere gönderilen her iletinin sorumluluğu göndericisine aittir.

  3. Liste üyelikleri moderatör onaylı (kontrollü) olup, liste üyeleri tarafından gönderilen iletiler otomatik olarak (kontrolsüz) dağıtılmakta, liste yöneticileri tarafından kesinlikle yeniden düzenlenmemektedir. Herhangi bir listeye üye olmayan kişilerin o listeye gönderdiği iletiler dağıtılmamaktadır.

  4. Listelere gönderilen elektronik postalar, sunucunun yoğunluğuna bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç dakika arasında dağıtılmaktadır. Bu yüzden listelere gönderilen elektronik postaların yerine ulaşmaması durumunda aynı iletiyi yeniden göndermeden önce bir sure beklemek gerekmektedir.

  5. Gönderilecek iletiler mümkün olduğunca düzyazı olarak hazırlanmalıdır. HTML formatlama (yazılara renk, font, arka plan resimleri ya da renkleri vs. eklemek) yapmaktan kaçınılmalıdır. Gereksiz eklenti (resim, pdf, ppt, word, Excel dokümanları) yapılması hem ağ trafiğini arttırmakta hem de kullanıcı kotalarının çabuk dolmasına neden olmaktadır.

  6. Listelerin hiçbiri, her ne isim altında olursa olsun reklam, ticari veya gelir elde etme amaçlı kullanılmamalıdır.

  7. Zincir Elektronik Postalar (ing: Chain Mail) listelere yollanmamalıdır.

  8. Duyuru, etkinlik, tanıtım, bildiri vb içerikli elektronik postaların listeye yollanması belirli esaslara dayalıdır.

  a. İleti daha önce başka bir liste üyesi tarafından listeye gönderilmemiş olmalıdır.

  b. Gönderilen iletinin içeriği liste üyelerinin çoğunluğunu ilgilendirmelidir.

  c. Aynı ileti listelere herhangi bir amaçla sürekli olarak gönderilmemelidir.

  9. Kişisel iletişim amaçlı iletiler listelere gönderilmemelidir.

  10. Listelere başka şahıslara ait kişisel bilgi (adres, telefon, faks, elektronik posta, banka hesap numarası, kredi kartı numarası vs.) içeren elektronik postalar gönderilmemelidir.

  11. Listelere gelen herhangi bir iletiye verilen yanıtın da listeye dağılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer verilen yanıt kişisel ise alıcı adresi değiştirilmelidir. Kullanıcının iletilerinde yer alan her türlü bilginin yayın haklarından doğabilecek hukuki sorumluluklar kullanıcıya aittir. 12. Kullanıcılar, listelere gönderdiği iletilerin kendisine ait olduğunu kabul eder. Suç teşkil edebilecek; tehdit, hakaret veya iftira içeren, küçük düşürücü, tenkit edici, suçlayıcı ve ahlak dışı iletilerden kullanıcı sorumludur. 13. Listelere gönderilebilecek ileti büyüklüğü en fazla 1 MB olarak sınırlandırılmıştır. Sistem, bu büyüklüğün üzerindeki elektronik postaları göndericisine iade etmektedir.
 • Microsoft Outlook Kişisel Klasörlerin Yedeklenmesi ve Tekrar Yüklenmesi

  Microsoft Outlook Kişisel Klasörlerin Yedeklenmesi ve Tekrar Yüklenmesi işlemlerine ulaşmak için tıklayınız.
 • Microsoft Outlook Kişisel Klasörlerin Yedeklenmesi ve Tekrar Yüklenmesi

  Microsoft Outlook Kişisel Klasörlerin Yedeklenmesi ve Tekrar Yüklenmesi işlemlerine ulaşmak için tıklayınız.
 • Mozilla Thunderbird' de e-postaların yedeklenmesi

  Mozilla Thunderbird' de e-postaların yedeklenmesi işlemine ulaşmak içintıklayınız.
 • Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlari (confirasyon dosyası)

  Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlarina ulaşmak içintıklayınız.
 • Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlari (imap için)

  Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlarina ulaşmak için tıklayınız.
 • Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlari (pop3 için)

  Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlarina ulaşmak içintıklayınız.
 • Samsung Galaxy Cihazında E-posta Servisi Ayarları(IMAP için)

  Samsung Galaxy Cihazında E-posta Servisi Ayarlarına ulaşmak içintıklayınız.
 • Samsung Galaxy Cihazında E-posta Servisi Ayarları (POP3 için)

  Samsung Galaxy Cihazında E-posta Servisi Ayarlarına ulaşmak için tıklayınız.
 • Windows Live E-posta Servisi Ayarlari (IMAP için)

  Windows Live E-posta Servisi Ayarlarina ulaşmak için tıklayınız.
 • Windows Live E-posta Servisi Ayarlari (POP3 için)

  Windows Live E-posta Servisi Ayarlarina ulaşmak için tıklayınız.
 • Mac için E-posta Servisi Ayarlari(POP3 için)

  Mac E-posta Servisi Ayarlarina ulaşmak içintıklayınız.
 • Outlook 2013-2016 için E-posta Servisi Ayarlari(POP3 için)

  Outlook 2013-2016 E-posta Servisi Ayarlarina ulaşmak için tıklayınız.
 • Outlook 2010 için E-posta Servisi Ayarlari(POP3 için)

  Outlook 2010 E-posta Servisi Ayarlarina ulaşmak içintıklayınız.
 • Lisans öğrencileri için e-posta servisi ayarları

  Lisans öğrencileri e-posta servisi ayarlarına ulaşmak için tıklayınız.
 • Üniversite e-posta hesabınızdan Gmail sunucuları aracılığıyla e-posta gönderin

 • Üniversite e-posta hesabınızı Gmail'a ekleyin

 • Üniversite e-posta hesabınızı Microsoft hesabınıza ekleyin

 • Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad ios 11 ve Üzeri Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi Baglanti Ayarlari (imap için)

  Apple iPhone / iPod / iPod touch / iPad ios 11 ve Üzeri Mobil Cihazlarin E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlarina ulaşmak için tıklayınız.
 • Android_7 ve Üzeri Cihazların E-Posta Servisi Hesabi baglanti ayarlari (imap için)

  Android_7 ve Üzeri Cihazların E-Posta Servisi Hesabi Baglanti Ayarlari için tıklayınız.