5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun”  04.05.2007 tarihinde kabul edilerek yürürlüğe girmiştir (Kanunla ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız).Bu kanun gereği, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı; yasal birimler, yasal yollardan, kullanıcılara ait bilgi (Kullanıcılara ait ip, mac adresi, mail adresi v.s gibi bilişimle ilgili olan)  isteğinde bulunduğu  taktirde, istenilen bilgileri vermekle yükümlüdür. KİMDOST  sistemi de bu bilgileri kayıt altına almak için geliştirilmiş bir programdır.Buradaki başat amaç, ip numarası ve mac adresini  tek kullanıcı üzerine kayıt etmektir. Kullanıcılara mail adresi alma zorunluluğu da, kullanıcı adı olarak ad, soyad yerine mail adresi kullanılmasından kaynaklanmaktadır.. Bu yöntemle, ileride oluşabilcek herhangi bir yasal suçda (yasal olmayan mailler göndermek v.s gibi); suçsuz kullanıcılar zanaltında kalmamış olacaklardır.
KİMDOST NASIL KULLANILIR?
*Öncelikli olarak her birimin bilişim sorumlusu olmalıdır. Bu sorumlu resmi yazı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığına üst yazıyla bildirilmelidir. Çünkü kimdost arayüzünde işlem yapabilmesi için kendisine, başkanlığımızca yetki verilmesi gerekecektir.
*KİMDOST arayüzünün sağlıklı çalışabilmesi için, browser olarak MOZILLA FIREFOX  kullanılması gerekmektedir.
*Browser açılınca, adres kısmına “kimdost.ankara.edu.tr” yazılmalıdır.
*İşlem yapacak bilişim sorumlusu , kullanıcı adı olarak kendi e-posta adresinişifre olarak e-posta şifresini yazmalıdır.

*Bilişim sorumlusunun sorumlu olduğu birim açılacaktır.

*1 numaralı alanda yeşil + işaretine tıklayarak aşağıda açılan arayüzden kullanıcı bilgisi girilmelidir.
*2 numaralı alan değişiklik yapılacak alandır.Örneğin bilgisayarım mac adresi değişikliği, kullanıcı adı değişikliği, ip değişikliği gibi işlemler bu alandan yapılır.
*3 numaralı alan silme alanıdır. Silinmek istenen kayıt bu alandan silinmelidir.

*”a” alanı kullanıcıya ait mail adresinin girildiği alandır.”Mail adresi eklemek için tıklayınız” yazan yeşil renkli alana tıklanıp, kullanıcının mail adresi yazılmaya başladığında,

yukarıdaki şekilde olduğu gibi mail adresleri otomatik olarak gelecektir. Adres buradan seçilmelidir.Eğer mail adresi yazıldığında, kullanıcıya ait mail adresi gelmiyorsa, kullanıcının mail adresi yok demektir.Bu kişinin de internet hizmetinden faydalanması mümkün değildir.Mail adresi açtırmak için, kurum kimliğiyle Başkanlığımıza başvurması gerekecektir.
*”b” alanı özel durumlarda kullanılacak bir alandır.Üniversitemiz internet çıkışlarında sabit ip uygulamasını kalırmış, DHCP sunucu yardımıyla otomatik ip kullanan sisteme geçmiştir. Ancak bazı programların kullanılabilmesi için sabit ip tanımlaması yapılması gerekmektedir.(yemekhane sunucusu, öğrenci işleri programı v.s gibi).Bunlar için sabit ip bu alandan verilmelidir.

Ancak bu sabit ip numaraları da ezberden değil, yukarıdaki şekilde olduğu gibi, size tanınan aralıklar arasından seçilerek verilmelidir.
*”c” alanı kullanıcıya ait bilgisayarın mac adresidir.Forma uygun şekilde giriş yapılmalıdır.
*”d” alanıda kullanıclara ait diğer bilgilerin girildiği alandır.Buraya kullanıcının adı,soyadı, oda numarası, telefon numarası gibi bilgiler girilmelidir.
*En son “ekle” butonuna basılarak kayıt işlemi gerçekleştirilir.
NOT:Virüs ve benzeri durumlarda, Bilgi İşlem Daire Başkanlığının internete girmesi kısıtlanan kullanıcıların, bilişim sorumlusuna bildirilmesi durumunda, sorumlu aşağıdaki alanı kullanarak kullanıcıyı internete çıkmayı yasaklayıp, sorunu giderdikten sonra açmalıdır.Bunu da aşağıdaki verilen “seçili olursa IP adresi kapatılacaktır.Açtırmak için seçimi kaldırın” cümlesinin solundaki kutuya onay işareti konarak yapılacaktır.

*Ekleme işlemi yapıldıktan sonra  kullanıcıya işlemin yapıldığına dair mail gidecektir.Mail gittikten 15 dakika sonra,, kullanıcı internet hizmetinden yararlanmaya başlayacaktır.