kullanıcı adı= kullanıcıadı@ogrenci.ankara.edu.tr

Şifre= E-posta Şifresi

Hesap Türü = IMAP tavsiye edilir

Önemli not: POP3 hesap türleri, yükleme sırasında e-postaların sunucudan kalıcı olarak silinerek sadece telefonda depolanmasına sebep olur. Bu e-postalara, telefon dışında bir kaynaktan (Ör: https://webmail.ankara.edu.tr) tekrar erişmek mümkün olmaz. Buna rağmen POP3 hesap türünün tercih edilmesi durumunda, telefonun e-posta hesap ayarlarından, postaların bir süreliğine de olsa sunucuda da tutulması ile ilgili bir yapılandırma tavsiye edilir. Bunun için aşağıdaki resimde görülen “Sunucudaki e-postaları sil” kutusundan “Hiçbir zaman” ya da uygun görülen bir süre seçilebilir.

POP3 yerine IMAP hesap türünün kullanılması durumunda ise telefona yüklenen bir e-postanın silinmesi, bu e-postanın sunucudan da silinmesine sebep olacağından e-postaya tekrar erişmek mümkün olmaz. Teknik olarak silme işlemi, ilk adımda e-postanın Çöp/Trash dizinine taşınmasıyla gerçekleşir. E-postanın Çöp/Trash dizininden silinmesi ise kalıcı olarak silinmesi anlamına gelir. İkinci adımda gerçekleştirilen bu işlem hesap ayarlarıyla kontrol edilebiliyor ise tercihe göre düzenlenmelidir).

GELEN SUNUCU AYARLARI

Kullanıcı Adı= kullanıcı_adı@ogrenci.ankara.edu.tr

Şifre= E-posta şifresi

IMAP/POP3 Sunucusu= 80.251.40.9

IMAP Bağlantı noktası= 993 (POP3 Bağlantı noktası= 995)

Güvenlik= SSL(tüm sertifikaları kabul edin)

GİDEN SUNUCU AYARLARI

Kullanıcı Adı= kullanıcı_adı@ogrenci.ankara.edu.tr

Şifre= E-posta şifresi

SMTP Sunucusu= 80.251.40.9

Bağlantı noktası= 465

Güvenlik= SSL(tüm sertifikaları kabul edin)

Ayarlar yukarıdaki şekilde olmalıdır. Ayarların yapılacağı alan isimleri, farklı cihazlarda, farklı olarak isimlendirilmiş olabilir. Ancak E-posta ayarları bütün cihazlar için yukarıdaki gibi olmalıdır. Örnek olarak, öğrencilere yardımcı olması açısından Samsung Galaxy cihazına yapılan ayarlar gösterilmiştir.

Uygulamalar sekmesini tıklayınız.

Ayarlar sekmesini tıklayınız.

Kullanıcı adınızı mail adresiniz olarak yazınız.

POP3 hesabını seçiniz.

NOT:güvenlik tipindeki seçiminiz “SSL(tüm sertifakaları kabul edin)” şeklinde olmalıdır.