Örnek: Ben tartisma listesinin üyesi değilim, ben tartisma listesine nasıl üye olabilirim? üyelik bilgilerimi nasıl değiştirebilirim? liste arşivlerine nasıl erişebilirim?

Sorularının açıklaması

1) Listeye üyelik başvurusu için http://list.ankara.edu.tr web adresinden üyesi olmadığınız bir listeye tıklayıp (Örneğimizde tartisma listesi) açılan sayfada üyelik bölümü altındaki e-posta adresi ve isminiz bilgilerini dolduruyoruz.

E-posta adresinizi ve isminizi girdikten sonra, liste işlemleri için ihtiyaç duyacağınız bir şifre de belirtmeniz gerekir. Eğer herhangi bir şifre belirtmezseniz otomatik şifre ataması yapılır ve size gelecek üyelik onay mesajında bu şifre yazılı olarak gönderilir

Mesajlarınızı okurken kullanmak istediğiniz dil seçimini de bu alanda yapabilirsiniz.

Listeye gönderilen mesajları tek tek değil de günlük toplu olarak almak isterseniz, Liste mesajlarının size günlük toplu mesajlar olarak gönderilmesini ister misiniz? Seçeneğini Evet olarak işaretlemelisiniz.

Tüm bilgileri girdikten sonra, üye yap butonuna tıklayarak üyelik başvuruda bulunabilirsiniz.

Tartışma Listesinin Yönetici Arayüzü

2) Listenin açıklaması: Sayfanın en başında listenin açıklaması (liste yöneticisi tarafından yazılır)

3) Liste dil seçeneği: liste kullanımı için bir den fazla dil kullanımı seçili işaretlenmişse sayfanın sağ üst köşesinden kullanıcı arayüzü için istenen dili seçilebilinir.

4) Liste arşivi için: Listeye gönderilmiş mesajların listesini görmek için ” Bu listeye önceden gönderilen mesajları görmek için Tartisma Arşivlerini ziyaret edin.” olarak belirtilen cümledeki linke tıklayınız. Açılan sayfada sizden E-posta adresi ve şifre bilgilerinizi isteyecektir.

Listeye hiç mesaj gönderilmediyse “No messages have been posted to this list yet, so the archives are currently empty” şeklinde bir uyarı mesajı görüntülenir. Eğer gönderilmiş mesajlar varsa konusuna, tarihine, gönderen kullanıcıya vb. sorgulamak yapılır.

5) Listenin E- mail adresi: Listeye mesaj göndermek için tartisma@list.ankara.edu.tr şeklindeki adres kullanılmalıdır.

6) Listenin üyelerini görmek, listeden çıkmak veya liste üyelik ayarlarını değiştirmek: Eğer liste ayarları liste üyelerinin listesini görüntülemeye izin verecek şekilde yapılmışsa, listeye üye olduğunuz e-posta adresinizi ve liste şifrenizi girerek, liste üyelerini görebilirsiniz.

7) Üye olduğunuz listeden çıkmak için Listeden çık ve seçeneklerimi düzenle düğmesinin yanındaki kutucuğa e-posta adresinizi girdikden sonra Listeden çık ve seçeneklerimi düzenle düğmesine basarak üyelik seçeneklerinizi değiştirebilirsiniz.

8) Üye olduğunuz listenin şifresini unuttulduysanız: Listeden çık ve seçeneklerimi düzenle düğmesinin yanındaki kutucuğa e-posta adresinizi girdikden sonra Listeden çık ve seçeneklerimi düzenle düğmesine basarak açılan sayfada şifre hatırlat bölümünde “hatırlat “ düğmesine tıklayarak şifreniz kayıtlı e-mail adresine gönderilecektir.

NOT: Açıklamalar tartisma@list.ankara.edu.tr listesi örnek alınarak yapılmıştır. Üyesi olduğunuz liste adını tartisma yerine yazar o listenin arayüzü ile ilgili işlemler yapabilirsiniz. (listenin_adi@list.ankara.edu.tr)