Aşağıdaki ayarları yaparak, kurum içi ve kurum dışından güvenli bağlantı kurarak e-posta alıp gönderebilirsiniz.

Outlook Express programını açıp, Tools (Araçlar) menüsüne tıklayınız. Menüden Accounts (Hesaplar) seçeneğini tıklayınız.

Gelen pencerede Mail (Posta) kısmına tıklayınız. Sağdaki menü listesinden Add (Ekle) seçeneğini tıkladığınızda gelen menüden Mail (Posta) seçeneğini tıklayınız.

Mail ayarlarınızı yapmak için Wizard (Sihirbaz) iletişim kutusu açılacaktır. Display name (Görünen ad) kısmına İsim ve Soyadınızı yazınız. Next (İleri) düğmesine tıklayınız.

Gelen iletişim kutusunda E-mail adress (E-posta adresi) kısmına E-posta adresinizi yazınız. Next (İleri) düğmesine tıklayınız.

Gelen pencerede, My incoming mail server is a POP3 server (Gelen posta servisim bir POP3 sunucudur)seçili olmalı, İncoming mail server (Gelen posta sunucusu) seçeneğine pop3.ankara.edu.tr yazınız. Outgoing mail (SMTP) server (Giden posta sunucusu) seçeneğine smtp.ankara.edu.tr yazınız. Next (İleri) düğmesini tıklayınız.

Gelen pencerede, Account name (Hesap adı) seçeneğine login name’nizi (Kullanıcı adınız , kullanici_adi@xxx.ankara.edu.tr şeklinde olmalıdır.) yazınız.Password (Şifre) seçeneğine de şifrenizi yazınız. Remember password seçili olursa Outlook Express her açıldığında şifreyi size sormadan çalışacaktır.

Next (İleri) düğmesini tıklayınız.

Gelen pencerede kurulumun başarılı bir şekilde gerçekleştiğini söyleyen bir mesaj alacaksınız. Finish (Son) düğmesini tıklayınız.

Gelen ekranda kullanıcı hesabı seçilip Özelliklere tıklanır.

oe2

Gelen ekrenda “Posta alırken ve eşitlerken bu hesabı dahil et” seçeneği seçilir.

o03

Sunucular sekmesi seçilerek “Sunucum kimlik doğrulaması gerektiriyor.” seçeneği işaretlenir.

aa

 

Gelişmiş sekmesi seçilerek “Bu sunucu için güvenli bağlantı (SSL) gereklidir” seçeneği işaretlenerek port 465 olarak ayarlanır.

Gelen ekrenda Gelişmiş sekmesinde Gelen Posta (POP3) “Bu sunucu için güvenli bağlantı (SSL) gereklidir” işaretlenerek Port 995 olduğundan emin olunur.

oe3

Tamam Tıklayınız.