IMAP(webmail servisi) ve POP3 e-postalarınıza erişmek için kullanılan metotlardır.İletişim yöntemi olarak, e-posta sisteminin yaygınlaşması, kullanıcıları en kullanışlı e-posta yöntemini tercih etmeye zorlamaktadır.Bunun için en çok tercih edilen yöntem pop3 yöntemidir. Hesabınızdaki e-posta sayısı arttıkça Webmail ile baglanındıgınızda postaların görüntülenme işlemi yavaşlayacaktır. Sunucu her bir adet posta için depolama biriminden bilgi alacak bu bilgiyi kullandıgınız tarayıcıya aktaracak ve diger e-posta için bu işlemi yapacaktır. Binlerce mail için bu işlem yapıldıgında, arka planda olusan disk okuma işlemi yavaş olacaktır. Günümüz teknolojisinde disk okuma hizları malesef henüz yeterli seviyelere gelememştir. Bir sunucudaki en düşük veri yolu hızı disk okuma ve yazma işlemlerinde olmaktadır.Bunun için POP3 kullanımı böyle bir sorunun önüne geçmenizi saglayacaktır.Webmail de yaşanan koto problemini de çözmenin en iyi yöntemi POP3 yöntemidir.POP3 ün bazı avantajları asagıda sıralanmıştır.

* POP3 istemcilerde ayar yapılması durumunda, sizin belirttiginiz süre boyunca veya bilgisayardan silene kadar e-postalarınız saklanır ve her yerden ulaşabilirsiniz.

* POP3 protokolü ile kullanılması durumunda gelen postalarınız merkez sunucudan alınıp PC’nize yüklenir ve siz postalarınızı orada biriktirirsiniz. Böylece merkez sunucuda kota dolması sorunu yaşamazsınız.

* Postalarınız (gelen ve giden) kendi bilgisayarınızda depolandıgı için Internet baglantınızın kesik olması halinde bile eski postalarınıza ulaşabilir, onları kategorize edebilirsiniz.

* Gelen postalarınızı “kimden”, “konu”, “içerdigi kelime” vb. kriterlere göre otomatik olarak kategorize edip farkli dizinlerde saklayabilir, istemediginiz kişilerden gelen ya da konulara sahip postaların otomatik olarak silinmesini saglayabilirsiniz.

* Merkezi sistemimizde oluşabilecek bir arıza sırasında eski postalarınız zarar görmez, zira onlar kendi PC’nizde depolanmaktadır.

*İstemci programlar WEB tabanli olmadikları için sundukları arayüzler daha yetenekli ve konforludur.

Ancak POP3 ayarlarını yaparken, belirli hususlara dikkat edilmesi gerekir.Yedegini almadıgınız, heryerden ulaşmanız gereken önemli mailleriniz varsa, kullandıgınız POP3 programlarında (outlook,tunderbird, windows live mail, outlook express, netscape gibi) “E-postaları sunucuda bırak” ibaresini işaretleyiniz.Konuyla ilgili bilgi almak için BURAYA tıklayınız.